• Slide image one
  • Slide image two
  • Slide image three

Kalendarium


Dzisiaj jest: Środa
23 Października 2019
Imieniny obchodzą
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Jan,
Marlena, Odilla, Roman, Seweryn, Teodor,
Włościsław

Do końca roku zostało 70 dni.
Zodiak: Waga

Polecane

O mnie

 

Andrzej Szlachta urodził się w Rzeszowie w 1947 roku. Z rodzinnego domu wyniósł wraz z dwiema siostrami i dwoma braćmi ciepło rodzinne, zamiłowanie do nauki oraz miłość do Boga i Ojczyzny.

Szkołę Podstawową ukończył w Dębicy.W latach 1961-1966 uczęszczał do Technikum Elektrycznego w Tarnowie. W 1966 roku rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Rzeszowskiej, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym w 1970 roku. Po studiach rozpoczął pracę naukową  w Politechnice Rzeszowskiej po odbyciu Asystenckich Studiów Przygotowawczych. W 1972 roku rozpoczął studia w Politechnice Warszawskiej aby rozwijać swoje zainteresowania naukowe w dziedzinie automatyki napędów elektrycznych. Napisał nowatorską pracę na temat elektronicznego sterowania silników uniwersalnych stosowanych w napędach sprzętu gospodarstwa domowego. Studia w Politechnice Warszawskiej ukończył w 1974 roku z wyróżnieniem. Po tych studiach awansował na starszego asystenta i kontynuował badania naukowe w zakresie sterowania przekształtnikowego silników indukcyjnych trójfazowych.

W 1978 roku otworzył przewód doktorski w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie. Pracę doktorską pt. "Praca współbieżna silników indukcyjnych trójfazowych z przekształtnikami tyrystorowymi w obwodzie wirników" obronił w 1979 r. z wyróżnieniem, za co otrzymał nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego. Jako adiunkt Politechniki Rzeszowskiej prowadził wykłady, zajęcia laboratoryjne i seminaria dyplomowe w dziedzinach: napędów elektrycznych, automatyki napędu elektrycznego, maszyn elektrycznych, elektrotechniki ii elektroniki. Równolegle prowadził prace naukowo - badawcze dla przemysłu między innymi dla Zakładów Zelmer w Rzeszowie, Komel w Katowicach, Siarkopol w Tarnobrzegu, Wytwórni Urządzeń Chłodniczych w Dębicy.

Wypromował setki inżynierów i magistrów inżynierów. Jest autorem artykułów naukowych, referatów, patentów i zgłoszeń patentowych oraz podręczników akademickich.

W 1980 roku Andrzej Szlachta włączył się w tworzenie struktur ruchu społecznego NSZZ "Solidarność". Został pierwszym przewodniczącym Komisji Wydziałowej NSZZ "Solidarność" Politechniki Rzeszowskiej. W stanie wojennym jako działacz "Solidarności" był nękany przez Służbę Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Wiosną 1989 r. zaczął odbudowywać struktury "Solidarności" w rzeszowskich uczelniach. Po legalizacji "Solidarności" wlaczył się w pracę Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Politechniki Rzeszowskiej. Przez wiele lat był jej przewodniczącym. Został też członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność", delegatem na Zjazd Krajowy, był czlonkiem Prezydium Zjazdu oraz członkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".  W 1998 r. został szefem sztabu wyborczego Akcji Wyborczej "Solidarność" w wyborach samorządowych przyczyniając się do dużego sukcesu AWS na Podkarpaciu.

Rada Miasta Rzeszowa wybrała Andrzeja Szlachtę na prezydenta Rzeszowa. Funkcję tę pełnił w latach 1999-2002. W tym czasie powstały ważne dla miasta inwestycje: Centrum Widowiskowo - Sportowe na Podpromiu na 5 tysięcy widzów, Most Zamkowy, Most Narutowicza, kompleks edukacyjno - sportowy na osiedlu Nowe Miasto (budynek gimnazjum, basen, dwie sale gimnastyczne, boiska z bieżnią tartanową), dwa baseny kąpielowe, teatr Maska, rozbudowana Szkoła Muzyczna, basen na osiedlu Baranówka i osiedlu Krakowska - Południe,  Komisariat Policji na Baranówce, przychodnia zdrowia na osiedlu Krakowska - Południe, Muzeum Historii Rzeszowa, Podziemna Trasa Turystyczna, wyremontowano Most Lwowski, Wiadukt Śląski i Wiadukt Tarnobrzeski, ulice Hetmańską, Targową, Szopena, Sokoła, Olbrachta, Al. Powstańców Warszawy, powstał pomnik  Żołnierzy Armii Krajowej,  J. Słowackiego oraz monument Józefa Szajny  "Przejście 2001".

W latach 2002-2005Andrzej Szlachta był radnym Rzeszowa.

W roku 2005 startując w wyborach parlamentarnych z listy Prawo  i Sprawiedliwość został posłem na Sejm RP uzyskując około 14 tysięcy głosów.

Andrzej Szlachta jest żonaty, ma dwie córki i pięcioro wnucząt.

Żona Krystyna - magister filologii polskiej, przez kilkanaście lat nauczyciel szkół srednich języka polskiego i angielskiego. Córka Anita, anglistka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego oraz University of Chicago (dyplom MBA) nauczyciel w warszawskim liceum. Monika - lekarz stomatolog, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie.

Andrzej Szlachta został odznaczony za pracę naukowo - dydaktyczną srebrnym i zlotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, medalem Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej.